Píše se rok 2022 a jazykové vzdělávání už jede druhým rokem na vlně velkých změn. Hodně lektorů i studentů se přesunulo do online prostoru. Možná, že napořád.

Pamatuju si, jak jsem v březnu 2020 zapínala Google Meet ke své první lekci a opatrně vysvětlovala studentům, co je to Google Slides a k čemu slouží. Nic víc jsem neznala a ani neovládala. Dnes, o téměř dva roky později, je online výuka něco, co mě z poloviny živí a individuální lekce přes Zoom se staly velmi poptávaným zbožím. Díky digitálním lektorům jsem získala spousty dovedností, nezůstala jen u zapínání a vypínání webkamery, a objevila kouzlo online lekcí naplno.

Online lekce v sobě nese spousty výhod, ale také spousty nástrah. Můžete klidně sedět pod palmou na pláži, nemusíte za svým lektorem cestovat a když si dovolíte dorazit na lekci ve svých nejoblíbenějších teplákách, nikdo se na vás zlobit nebude. Na druhé straně se po vás vyžaduje trocha té disciplíny a celkem kvalitního vybavení.

Kde hledat lektora

Ať už se rozhodnete mít lektora původem třeba z Kostariky nebo ze Zlína, dost pravděpodobně ho získáte. Na internetu seženete kohokoliv odkudkoliv. Poslouží vám k tomu například portál italki , Preply nebo Virtuální jazykovka založená lektorem angličtiny Broňou Sobotkou. Ceny lekcí se odvíjí od lektora. Není vždy pravidlem, že rodilý či jinak hovořící mluvčí bude dražší než český lektor. Pokud chcete ušetřit, hledejte zahraniční lektory žijící v levnějších destinacích a nebo začínající lektory. Lektor žijící na Kostarice si bude pravděpodobně účtovat méně než rodilý mluvčí se zkušenostmi žijící přímo v centru Londýna. A nebo se porozhlédněte na sociálních sítích, spousta lektorů má své vlastní profily a je opravdu z čeho vybírat.

Ok, už máte lektora a domluvenou první lekci. Možná jste malinko nervózní, běháte po bytě a řešíte kam to nevyžehlené prádlo nebo špinavé talíře uklidit. A taky si nejste jistí, jestli nepřiběhne pes nebo dítě s hračkou …

Než začne první lekce

Nejdůležitější je najít si doma příjemné místo, zajistit si dostatek pohodlí a věřte mi, že uděláte sobě i svému lektorovi obrovskou službu, když seznámíte všechny členy domácnosti (klidně i ty chlupaté) s tím, že teď je prostě vaše hodinka s angličtinou a nemají vás rušit. Je to váš čas a vaše peníze.

Dejte si před lekcí časovou rezervu, ideálně 10 až 15 minut, v klidu zapněte tablet nebo počítač, ukliďte stůl, ověřte si, že máte přístroj zapojený do elektrické sítě.. Ne, opravdu nechcete, aby vám obrazovka najednou zčernala a vy jste několik dalších minut hledali nabíječku. Bohužel moc dobře vím o čem mluvím. Vyzkoušejte, jestli vám funguje internet, kamera a zvuk. Připravte si poznámky, uvařte si čaj nebo kávu a prostě se nalaďte na angličtinu. Já si třeba ráda těsně před lekcí pouštím krátká videa, abych se pomalu “přepla” na jiný jazyk.

Pokud na PC celý den pracujete a vyskakují na vás různé e-maily nebo notifikace, teď je čas všechny upozadit a vypnout. Není nic horšího, než v půlce lekce zjistit, že vám šéf poslal naštvaný e-mail a vy už budete mít v hlavě otázku, proč je asi naštvaný a co se stalo, místo článku, který zrovna čtete během lekce.

Vybavení pro online lekce

Soustředit se při online výuce je úplně něco jiného, než soustředit se naživo. Určitě použijte sluchátka (stačí vám klidně ty, co máte k telefonu), bude se vám lépe koncentrovat, nerozhodí vás každé zahoukání na ulici a hlavně, sluchátka mívají mikrofon. Díky němu vás lektor lépe slyší, může pracovat na vaší výslovnosti a dát vám z lekce hodnotnější zpětnou vazbu. Pokud si potrpíte na vyšší kvalitu, osvědčily se mi mé oblíbené sluchátka Marshall nebo kterékoliv bezdrátové pecky s prodejní cenou od 1000 Kč dál.

Pokud jste lektor, investujte i do externí webkamery (Logitech má solidní a velmi kvalitní výběr) a mikrofonu. Tady opět platí, čím levnější, tím horší kvalita, ale není nutné na začátku platit tisíce za něco, co se vám ještě neosvědčilo. Já pokukuji po Rode NT-USB Mini, protože má nejlepší recenze od jazykových lektorů.

Mé oblíbené nástroje pro (nejen) online výuku

K online výuce se dá využívat spousty nástrojů, i já mám některé oblíbence, ale obecně zastávám názor, že méně je více. Pokud máte pocit, že na vás lektor chrlí jednu super aplikaci za druhou a vy prostě nestíháte, řekněte mu to. Kvalitní lektor zajisté vyslyší vaše prosby a přání kdykoliv. Pro videohovor používám Zoom, má bezkonkurenční nabídku nástrojů a různých vychytávek. Kromě sdílení obrazovky má úžasnou funkci Annotate, díky které můžete například psát, zvýrazňovat a nebo ukazovat na vše, co se momentálně sdílí. Je spolehlivý a pozvánky k událostem si můžete propsat do svého Google či Outlook kalendáře.

Veškerý materiál z výuky ukládám každému studentovi do jeho vlastní soukromé složky na Google Classroom - je to taková soukromá “učebnice” na míru, do které se můžete kdykoliv odkudkoliv přihlásit. Doporučuji prozkoumat i jiné nástroje od Google, jsou jednoduché na ovládání a do online lekcí se skvěle hodí - obzvlášť Google Docs, Sheets a nebo Jamboard.

Co si opravdu užívám na online prostředí je jeho nekonečný zdroj článků, her, aktivit, nástrojů na angličtinu apod. Na mých lekcích se vám nemůže stát, že budu používat pokaždé stejné odkazy a aktivity. Nicméně mezi mé stálice patří například Wordwall, Quizlet, Liveworksheet a nebo Genially.

Sekáte se mi, slyšíme se?

Než se rozhodnete vůbec jít do online výuky, zkontrolujte si, jak je na tom váš internet. Rychlost můžete otestovat zde. Pomalé a nespolehlivé připojení vás totiž může pěkně otrávit už během první lekce. Pokud jste jednočlenná domácnost, stačí vám 20 Mb/s, když je vás víc uživatelů najednou, chtějte alespoň 50 Mb/s. Já mám v záloze ještě hodně dat na telefonu a při prvních pochybách o kvalitě internetu jednoduše nastavím hotspot a frčím dál.

A nakonec rada na závěr, nebojte se online prostředí, jazyková výuka v něm není žádná věda a může se v něm naučit opravdu kdokoliv. Má nejstarší online studentka letos oslavila 71 let a jde jí to!

Chcete vyzkoušet online lekci angličtiny? Napište mi a zkuste první lekci zdarma.