Musím se přiznat, že když občas projdu skrz nějakou učebnu, ať už v jazykovce nebo ve státní škole, většinou na mě tato místa působí ne zcela útulně až téměr chladně. I přesto jsem donedávna věřila, že jazyk se nejlépe naučíte právě v učebně a žila ze zažitých zvyklostí z dob dětských.
Posledních pár let jsem viděla spousty zasedacích místností ve větších či menších firmách v Praze, a to mě začalo bavit. Důraz na design, barvy, hravost nebo i variabilitu každé zasedačky jsem si opravdu užívala. A s radostí vyměnila učebny za zasedačky. S příchodem covidu vše vyprchalo a já se ocitla ve svém malém bytě za pracovním stolem. Velkou počáteční euforii z pohodlí, vystřídal stesk po změně prostředí, po útulných místech, kde potkáte různé lidi a kde vám uvaří i dobrou kávu.
Jazyková lekce v kavárně jako zážitek se vším všudy
Neříkám, že jsem expert na kávu a rozhodně netvrdím, že mi neunikne žádná nová trendy kavárna v Praze. Ale troufnu si říct, že vám s radostí předám pár rad a tipů, jak si vybrat kavárnu pro jazykovou lekci a co všechno v tom hraje roli.
Pokud si chcete udržovat určitou úroveň angličtiny, hledáte konverzace v angličtině, kde i vylepšíte svou slovní zásobu a nevadí vám hluk kávovaru nebo štěbetání ostatních návštěvníků, jděte do kavárny! Většina z nás chce angličtinu pro reálný život, cestování a povídání si s ostatními lidmi. Co může být víc autentické než kavárenské prostředí?
Osobní tipy na ty nej kavárny v celé Praze
Při výběru hraje prim spousta faktorů. Tím prvním je dobrá lokalita. Pokud se pohybujete přes den v centru Prahy, nabízí se vám více možností a i větší pravděpodobnost, že za vámi lektor dojede. Pro inspiraci se podívejte na 30 nejlepších kaváren v Praze, které stojí za navštěvu. Naopak místa na perferii bývají klidnější, s větší šancí na volný stůl ve vytížených časech, ale nikdo vám neslíbí, že za vámi bude lektor dojíždět přes celé město každý týden.
Malé kavárny bývají tišší a mají neopakovatelnou atmosféru, ale bohužel také většinou menší stolky a ne moc prostoru pro něco víc než jen šálek a sladkou odměnu k němu. A protože rádi využíváme i digitální nástroje pro výuku i v konverzacích naživo a potřebujeme občas něco ukázat na notebooku nebo tabletu, za nás tedy čím větší stoly, tím lepší. Jedny z těch největších s dostatečným přirozeným světlem nabízí například Café NONA na Národní třídě.
Některé kavárny mívají atmosféru nočních klubů i přes den, na kafe a drink s kámoškou je to boží, ale na jazykovou lekci bych volila raději klidnější prostředí. Také nezapomeňte na to, že budete někde sedět přibližně hodinku a soustředit se na cizí jazyk a mluvení. Chcete tedy sedět na pohodlné židli nebo třeba i v křesle. Ty můžete najít v Mlýnské kavárně na Malé Straně.
I v samém srdci Prahy se dá najít místo, kde je plno mladých lidí, studentů, unikátní atmosféra a káva není předražená. Ano, dnes již hodně známý Skautský institut na Staromáku patří mezi mé nej. Přes léto využijete i venkovní sezení na pavlači a často můžete zůstat i trochu déle a užít si i kulturní program.
Před pár lety se Praha 4 stala mým domovem a i tady mám svá oblíbená místa. Momentálně mé srdce patří kavárně Periferie Nejenom v letních měsících (kvůli jejich nádherné zahrádce) zavítejte i do Kavárna Čekárna pod Vyšehradem a nebo si udělejte pauzu během pracovní schůzky v Café a Trsátka na Pankráci.
Na druhém břehu Vltavy bude trefa do černého Kavárna co hledá jméno nebo Vnitroblock v Holešovících.
Pokud si potrpíte na luxusnější prostředí, zavítejte do SmetanaQ na Smetanově nábřeží či do hned za rohem ležícím Café Louvre . Věřím, že okolní prostředí vás bude motivovat k lepším jazykovým výkonům.
Pokud hledáte lektora či lektorku, který za vámi dojede do vaší oblíbené kavárny, vychutná si dobrý šálek i prostředí s vámi, napište nám a domluvte si první setkání zdarma.