Je léto a období dovolených a cestování vrcholí. Ať už ho trávíte v Česku nebo v zahraničí, dost možná jste se dostali do situace, kdy bylo potřeba spontánně konverzovat i v cizím jazyce. Což znamená žádný čas na přípravu a googlení slovíček.

Většina z nás má při těchto “přepadovkách” podstatně horší vyjadřovací schopnosti, než když si můžeme v klidu promyslet, co a jak chceme říct. A proto vám prozradím 5 triků, které pozvednou vaše vyjadřovací schopnosti o jazykovou úroveň výše (i když třeba jen na oko 😉).

1.Naučte se získat čas na rozmyšlenou

Tato dovednost se vám bude hodit nejen při cestování. Impulzivní spontánní vyjadřování a jednání nemusí být vždy správné. Když získáte pár vteřin pro sebe na srovnání myšlenek, nic tím nezkazíte. Naučte se proto používat fráze jako: “That’s a tough question, let me think.” nebo “I haven’t thought about that before.” případně se hodí i “Wow, you got me there, give me a sec.”

2. Zopakujte nebo přeformulujte to, co vám není jasné

Pokud vás někdo zaskočí nečekanou otázkou, zkuste ji přeformulovat pomocí frází: “So if I understand correctly…” ; “What you’re asking is…” ; “So, your question is…”. Nejenže tím opět získáte trochu času na rozmyšlenou, může vám to pomoci situaci pochopit, trochu se v ní “zabydlet” a uvolnit se.

3. Doptávejte se

Nebojte se pokládat doplňující otázky, když vám nebude něco jasné; nebo i když vám vše jasné bude. Rozproudíte konverzaci, sžijete se se situací a případné doplňující informace vám mohou pomoci. Tipy na 100 základních otázek, kterými nikdy nic nezkazíte najdete v tomhle videu.

4. Používejte zkrácené formy

Angličtina zkracuje ráda a často. Pokud chcete znít při konverzování v angličtině sebejistě, přátelsky a neformálně, zkuste používat zkrácené formy sloves.

Místo “I am from Czechia,” řekněte “I’m from Czechia.” Na místo “You do not need to take the metro.” spíše použijte “You don’t need to take the metro.” anebo “We have not visited Vyšehrad yet.” zase vyzní neformálněji a více uvolněně, pokud řeknete “We haven’t visited Vyšehrad yet.” Zkrácené formy přehledně a s více informacemi najdete tady.

5. Nebojte se použít pomůcky, které máte neustále po ruce

Tenhle tip je tak jasný, až na něj často zapomínáme. Přestože výborně znáte své okolí a máte pocit, že vás otázka kudy kam nemůže vykolejit, opak je pravdou, obzvláště v cizím jazyce. Nebojte se vytáhnout telefon, otevřít například mapy a hned máte pomocnou berličku.

Výhodou těchto pěti triků je, že jsou vesměs univerzální pro všechny jazyky a situace. Jestli Vás čeká důležitá schůzka nebo obchodní jednání, může vám pomoct i tento krátký článek z časopisu Forbes s tipy, jak působit sebejistě.

A pokud to s angličtinou myslíte vážně a cítíte potřebu se opravdu rozmluvit, zamluvte si u nás první lekci zdarma

Autorka článku: lektorka Adéla