Angličtina pro právníky není jen soubor příliš komplikovaných frází, které by nás měly mást a odrazovat. Právní angličtina je všude kolem nás a myslet si, že se bez ní dokážeme v každém případě obejít, nemusí být vždy pravda. Uvažme situaci, kdy nám zloděj na ulici ukradne na dovolené peněženku. Jak v angličtině postupovat, abychom se neocitli ve víru právních komplikací? Jakou slovní zásobu použít při komunikaci se státními orgány (state authorities), s místním právníkem (lawyer) či soudcem (judge)? A jak se vyvarovat zbytečným ale častým chybám? To se dozvíte v tomto článku. Jako bonus najdete na konci článku interaktivní set všech slovíček do vašeho PC nebo telefonu ZDARMA. Abyste si mohli novou slovní zásobu kdykoliv procvičit.

Ohlášení policii 

První krok musí bezprostředně vést k nejbližšímu policejnímu oddělení (police department). Zde je potřeba krádež neprodleně nahlásit (to report). Pomohou nám také slova jako krádež (theft) a od toho zloděj (thief) a větu ‚‚Ukradl mi peněženku.‘‘ vyjádříme anglicky: ‘‘He stole my wallet.‘‘ V peněžence většinou nosíme i důležité dokumenty (important documents), jako je občanský průkaz (ID card), kreditní karty (credit cards) nebo řidičský průkaz (driver’s licence). Policie (police) nás pravděpodobně vyzve, abychom popsali vzhled zloděje (thief’s appearance).

Policie nás bude označovat termínem oběť / poškozený (victim /damaged party) a našeho potencionálního zloděje termínem pachatel (perpetrator). Po zodpovězení otázek policistů (questioning) posbírají také výpovědi svědků (witness statements) a pustí se do hledání nejvíce podezřelých (finding the suspects), přičemž to suspect znamená podezírat. V momentě, kdy budou mít za to, že danou osobu našli, podrobí ho výslechu (interrogation) a může dojít k zatčení (arrest).

V případě, že bude zloděj krádež zapírat a nepřizná se (to not confess) nebo bude-li dokonce tvrdit, že peněženka patří jemu a vy ho křivě obviňujete, přijde čas vyhledat pomoc právního odborníka (legal expert), aby nám s případem (case) pomohl. 

Nástup právníka

Právník (lawyer) a advokát (attorney), přičemž v UK řekneme advokátovi (solicitor), který vyřeší veškerou potřebnou právní činnost a dokumentaci mimo soudní síň, kde nás, dojde-li na to, bude zastupovat tzv. barrister, kterého advokát většinou pro daný případ najme. V žádném případě nepoužíváme slovo advocate, protože jako podstatné jméno označuje člověka, který zastává nějaký postoj či názor a propaguje ho a jako sloveso pak označuje právě samotné propagování daného stanoviska, za kterým daná osoba stojí.

Vybereme-li si spolehlivého a důvěryhodného právního poradce (legal counsellor), může se celá situace vyřešit tzv. mimosoudním vyrovnáním (out-of-court settlement). Pokud nepochodíme tam, zbývá dotyčného zažalovat (to sue) a žalobu (lawsuit) poslat na stůl příslušnému soudci.

Před soudním sporem

Pokud jsme podali policejní zprávu a konzultujeme případ s advokátem, doporučí nám před zahájením právního řízení (legal proceedings) shromáždit co nejvíc důkazů (to gather evidence), které budou vypovídat v náš prospěch.

Soudní líčení

Při samotném soudu (court hearing/trial) jsou jednotlivé strany pojmenovány jako obžalovaný (defendant) a žalobce (plaintiff). Soudce předvolává před soud (calling to the stand) svědky, obžalovaného i žalobce a obě strany pod přísahou (under oath), kteří svědčí (to testify), od toho svědectví (testimony) a jsou častováni doplňujícími otázkami právníků. Předkládají se důkazy, vysvětlují se okolnosti (circumstances) případu a mohou se objevit i znalecké posudky (expert opinion). Na konci soudního líčení vynese soudce rozsudek (verdict).

Celý proces může být zdlouhavý či vleklý (tedious). Je-li zloděj osvobozen (acquitted), například pro nedostatečnou podloženost důkazů (insufficient evidence) lze se odvolat (to appeal) k vyšší soudní instanci. Je-li zloděj vinen (guilty), náleží poškozenému kompenzace (compensation) a vrácení peněženky.

Gratulujeme! Pokud jste dočetli až sem, tak jste se právě obohatili o 52 nových slovíček v angličtině. Klikněte sem a uložte si interaktivní set do vašeho telefonu nebo počítače, který jsme pro vás vytvořili v aplikaci Quizlet, která patří k oblíbeným nástrojům i našich lektorů.

Pokud potřebujete vylepšit vaší právní i neprávní angličtinu, zamluvte si u nás první lekci zdarma.

Autor článku: lektor Nicolas